Vedecký dôkaz silných stránok trojkárov.

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


V našich blogoch sme už písali o tom, ako nútime jednotkárov uvažovať spôsobom, akým uvažujú trojkári. Máme totiž teóriu, že prehnaná dôslednosť niekedy jednotkárom sťažuje rozhodovanie. Teraz by sme chceli túto našu teóriu vedecky dokázať. Použijeme na to jeden z klasických ekonomických zákonov – zákon klesajúcich výnosov. Tento zákon hovorí, že s každou ďalšou dodatočnou jednotkou vstupov sú zodpovedajúce výstupy čoraz nižšie. Ihneď vysvetlíme na praktickom príklade. Tak, ako sme toho často svedkami v našej vlastnej kancelárii.

Keď právnik začne riešiť nový právny problém alebo zadanie, za prvú hodinu získa (ak už niečo vie), trebárs 70% informácií potrebných na to, aby sa mohol rozhodnúť. Za ďalšiu hodinu získa ďalších 70% informácií. Ale už len zo zvyšných 30%, ktoré mu chýbali po prvej hodine práce. To je 21% z celkového množstva potrebných informácií. Čiže po dvoch hodinách práce vie už 91% toho, čo potrebuje. Ak pridá ešte jednu hodinu, dozvie sa ďalších 70% – zo zvyšných 9%. Po troch hodinách práce má tak dotyčný 97,3% potrebných vedomostí. Ako vidieť, každá ďalšia hodina práce prináša menší a menší prospech. A je jasné, že 100% potrebných vedomostí nebude mať právnik nikdy. Takto funguje zákon klesajúcich výnosov.

A teraz si predstavme jednotkára a trojkára riešiacich ten istý právny problém. Trojkár, ktorému na rozhodnutie stačí 90% informácií, je pripravený sa rozhodnúť už po dvoch hodinách. Jednotkár, ktorý musí mať 99%, potrebuje na rovnaké rozhodnutie až 4 hodiny. Ak sú za posúdenie tejto právnej veci obaja – jednotkár aj trojkár – odmeňovaní rovnakou pevnou odmenou, má jednotkárova dôslednosť za následok, že výnos za hodinu jeho práce je oproti trojkárovmu výnosu polovičný. Je síce možné, že trojkár sa nerozhodol správne, ale kým jednotkár ešte sedel nad problémom, trojkár dostal k svojmu riešeniu spätnú väzbu a urobil opravu.

Určite nechceme povedať, že k riešeniu právnych (alebo akýchkoľvek problémov) treba pristupovať laxne. Chceme povedať len to, že naše zdroje (čas, peniaze…) budú vždy obmedzené. To je základné pravidlo ekonomiky. A advokát – ako podnikateľ – musí ekonomické zákonitosti rešpektovať. Preto musíme pri našom rozhodovaní akceptovať vždy určitú mieru neistoty. Tá neistota bude o to väčšia, o čo menej zdrojov budeme mať v určitej situácii k dispozícii. Trojkári týmto súvislostiam celkom dobre rozumejú.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU