Prečítať článok:
Rýchlosť čítania:
A čo s tým majú spoločné technologické spoločnosti…
Poradca prezidenta Obamu mal obľúbený bonmot: vravieval, že žiadna kríza nesmie vyjsť navnivoč. Čo tým myslel? Kríza je predsa niečo negatívne. Niečo, čomu sa chceme vyhnúť. Na prvý pohľad je preto spomínaný bonmot absurdný. Ale nie je to tak. Treba si uvedomiť, že práve krízy nás nútia uvažovať, či to, čo robíme, robíme správne. A či by sa nedalo lepšie. Len vďaka krízam si niekedy uvedomíme chyby, ktorých sa dopúšťame a len vďaka krízam vidíme doteraz prehliadané problémy.
Krízou ako vyšitou bola epidémia koronavírusu. Takže dosť podnetov na premýšľanie poskytla aj nám, právnikom. Napríklad sme si uvedomili, do akej miery je štát závislý od nadnárodných technologických firiem. Pričom – a to je ešte dôležitejšie – na ne nemá žiadne právne páky. Najlepšou ilustráciou je štátna aplikácia eKaranténa.
Túto aplikáciu naprogramovali v roku 2020 štátni informatici, aby uľahčila vstup na naše územie občanom vracajúcim sa zo zahraničia. Avšak pri jej spúšťaní nastal problém. Google a hlavne Apple, ju schválili až nejaký čas potom, ako ju štát plánoval spustiť. Preto množstvo ľudí ostalo uväznených na hraniciach. Najhoršie pritom bolo, že ak by Google a Apple eKaranténu neboli vôbec schválili, celý zámer štátu by padol. Či Apple alebo Google pridá do svojho obchodu nejakú aplikáciu, je totiž len ich rozhodnutím. To, že štát nedokáže bez ich súčinnosti regulovať vstup na svoje územie, je však závažný problém. Hlavne, ak sa občania, ktorých sa toto rozhodnutie týka, nikdy nedozvedia, podľa čoho sa rozhoduje. V porovnaní s rozhodnutiami štátu ide o veľký rozdiel.
Hoci sú tiež často nedokonalé, každé rozhodnutie štátu musí obsahovať odôvodnenie a je možné ho napádať. Práve povinnosť štátu svoje rozhodnutia odôvodňovať a možnosť sa voči zlým rozhodnutiam brániť, chráni účastníkov pred štátnou svojvôľou. Rozhodnutia Google a Apple však žiadne takéto poistky nemajú. Vieme napríklad, prečo Apple schválilo eKaranténu až niekoľko dní po Google? Vyskytol sa nejaký technický alebo etický problém? Alebo len poverený zamestnanec v piatok príliš oslavoval a po prehýrenej noci sa niekoľko dní nevedel dať dokopy? Tí, čo strávili pár dní na hraniciach, by to určite radi vedeli.
eKaranténa nie je jediným prípadom, kedy sú technologické spoločnosti silnejšie ako štát. Problémy sú napríklad s reguláciou škodlivého obsahu na sociálnych sieťach. Tu všade ťahá štát za kratší koniec. Obávame sa, že s pokračujúcou digitalizáciou spoločnosti sa bude uvedený problém prehlbovať. Platformy ako App Store, Google Play, Facebook, YouTube alebo Instagram sú totiž vo svojej podstate monopolmi a ich užívatelia nemajú na výber žiadnu alternatívu. Jediným spôsobom, ako sa s týmito monopolmi vysporiadať, je podľa nás regulácia na spôsob antitrustovej legislatívy, ktorou na prelome 19. a 20. storočia americká vláda rozbila spoločnosť Standard Oil (alebo iné trusty dusiace amerických spotrebiteľov a drobné firmy).
Nebude to však ľahké – technologickí giganti už dávno presiahli hranice jednotlivých štátov. Efektívne riešenie bude preto možné jedine na medzinárodnej úrovni. Či budú jednotlivé štáty potrebnej spolupráce schopné, ukáže až čas.
* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.
Značky: e-Karanténa, platformy, technologický giganti