Prečítať článok:
Rýchlosť čítania:
S najväčšou pravdepodobnosťou to robí neoprávnene
Určite si každý z nás spomenie na prvú covidovú vlnu. Štát vtedy nariadil určité opatrenia, ktoré mali zabrániť šíreniu infekcie COVID 19. Medzi toto opatrenie patrila aj povinná karanténa, do ktorej boli povinne umiestnené osoby, ktoré vstúpili na územie Slovenskej republiky zo zahraničia. Povinná štátna karanténa bola nariadená opatrením Úradu verejného zdravotníctva SR č. OLP/2595/2020.
Ktorákoľvek osoba, ktorá vstúpila na územie Slovenska bola na základe vyššie spomínaného opatrenia umiestnená do karanténneho zariadenia, v ktorom musela zotrvať po dobu 14 dní.
Osoby umiestnené v karanténnych zariadeniach boli úplne izolované. 3 krát do dňa dostávali stravu. Množstvo osôb chcelo vykonávať karanténu v domácom prostredí, to im však nebolo umožnené a proti svojej vôli museli zostať v karanténnom zariadení. 14 dní je pomerne dlhá doba, počas ktorej izolovaným osobám mohlo vzniknúť vysoké množstvo nákladov. Častokrát boli v izolácii umiestnené celé rodiny.
Ústavný súd SR vo svojom náleze 1 PL. ÚS 4/2021, zo dňa 08.12.2021 konštatoval nezákonnosť štátnej karantény, ktorá bola vykonávaná v karanténnych zariadeniach. Povinnou štátnou karanténou došlo k nezákonnému obmedzeniu osôb na osobnej slobode.
Aj napriek vyššie uvedenému nálezu, sa štát rozhodol náklady povinnej štátnej karantény od ľudí vymáhať. Robí to však nezákonne, o čom nasvedčuje aj pár rozhodnutí krajských súdov, ktoré žaloby štátu zamietli.
Prišla aj vám od štátu faktúra na úhradu nákladov spojených s povinnou štátnou karanténou a túto ste neuhradili? S najväčšou pravdepodobnosťou bude od Vás štát túto pohľadávku vymáhať. V prípade potreby sa nám kedykoľvek ozvite, radi vám pomôžeme.
* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.
Značky: covid, náklady za štátnu karanténu, povinná karanténa