Prečítať článok:
Rýchlosť čítania:
Nízka kvalita práce alebo disciplinárne prehrešky sa vyskytujú na každom pracovisku. Ich dôsledkom je niekedy ukončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa. Prvá vec, ktorá zamestnávateľom často napadne, je jednostranná forma ukončenia. Teda výpoveď alebo okamžité skončenie. Na to, že rozísť sa dá aj dohodou, mnohokrát nemyslia. Možno sa domnievajú, že ak niekoho posielate preč, asi len ťažko sa bude chcieť dohodnúť. Avšak to je omyl.
Zamestnanci sa v mnohých prípadoch dohodnúť chcú. Je to možno prekvapivé, ale dôvody na skončenie pracovného pomeru dohodou existujú na oboch stranách. Pre zamestnávateľa je dohoda výhodnejšia preto, lebo do určitej miery odstraňuje neistotu ohľadom toho, čo bude zamestnanec robiť po vyhadzove. Pri jednostrannom skončení (výpoveď, okamžité skončenie) nikto nevie, čo si zamestnanec o skončení myslí. A preto sa nedá ani odhadnúť riziko, či skončenie napadne na súde. Ak už ale raz uzavrie dohodu, je to prejavom toho, že je so skončením vnútorne stotožnený. Zamestnávateľ si teda môže vydýchnuť.
Dohoda je však výhodnejšia aj pre zamestnanca. Ak totiž raz dostane výpoveď alebo okamžité skončenie, dôvody skončenia jeho pracovného pomeru sa s ním budú ťahať aj do budúcnosti. A pri každom ďalšom pracovnom pohovore bude postavený pred dilemu. Buď potenciálnemu zamestnávateľovi povie nepríjemnú pravdu (čo je zlé) alebo bude musieť klamať (čo je ešte horšie). No ak jediným dôkazom skončenia jeho predošlého pracovného pomeru bude všeobecne znejúca dohoda, nezhorší mu to šance na ďalšie zamestnanie. Túto skutočnosť si uvedomuje pomerne málo zamestnávateľov, a preto ju zamestnancom riadne nekomunikujú.
Z vlastnej skúsenosti ale vieme, že ide o veľmi účinný argument, ktorý dokáže presvedčiť. Aj ak zamestnávateľ nemá splnené všetky podmienky na podanie výpovede alebo okamžité skončenie (napr. nemá skoršie písomné upozornenia). A funguje hlavne vtedy, keď sám zamestnanec vie, že jeho výsledky alebo disciplína nie sú ideálne a cíti, že nejakého prehrešku sa dopustí aj v budúcnosti (s tým možnosť dohody už vtedy nebude na stole). Všetko je to len o komunikácii…
Ak má aj vaša firma starosti podobné tým, o ktorých píšeme v našom blogu, kedykoľvek sa nám ozvite. Radi pomôžeme.
* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.
Značky: dohoda, skončenie pracovného pomeru, výpoveď