Neskoré príchody zamestnanca do práce a skončenie pracovného pomeru

Prečítať článok:

Rýchlosť čítania:


Väčšina zamestnávateľov sa už stretla s tým, že zamestnanec meškal do práce. Ak máte zamestnanca, ktorý nie je dochvíľny a mešká do práce opakovane, je to dôvod na skončenie pracovného pomeru. Ako to urobiť tak, aby vás zamestnanec nezažaloval za neplatné skončenie pracovného pomeru?

Môžete sa so zamestnancom dohodnúť na skončení pracovného pomeru. Avšak nie vždy je práve dohoda o skončení pracovného pomeru to, čo chce aj zamestnanec. Neospravedlnený, neskorý príchod do práce možno považovať za menej závažné porušenie pracovnej disciplíny. Pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny, nie je možné okamžité skončenie pracovného pomeru. To je možné len pre závažné porušenie pracovnej disciplíny. V prípade, ak sa vám so zamestnancom nepodarí uzavrieť dohodu, môžete mu dať výpoveď za menej závažné porušenie pracovnej disciplíny. Avšak len za predpokladu, že ide o jeho druhé neospravedlnené meškanie do práce v období posledných 6 mesiacov. A zároveň bol po prvom neospravedlnenom meškaní písomne upozornený na možnosť výpovede.

V praxi to funguje nasledovne:

Zamestnanec má prvý neospravedlnený, neskorý príchod do práce. Na druhý deň mu pošlete písomné upozornenie. V tomto upozornení ho informujete o tom, že mal neospravedlnený, neskorý príchod, čím došlo k menej závažnému porušeniu pracovnej disciplíny. Tiež ho upozorníte na to, že ak sa to bude opakovať, môžete mu dať výpoveď. Ak zamestnanec neospravedlnene mešká opäť v lehote 6 mesiacov od doručenie prvého upozornenia, môžete mu dať výpoveď. Pozor, výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná. Rovnako musíte výpovedný dôvod podrobne špecifikovať, aby sa nedal zameniť s iným dôvodom. Zákon tiež vyžaduje, aby ste zamestnanca s dôvodmi výpovede oboznámili a dali mu priestor sa k nemu vyjadriť.

Preto, ak sa chcete vyhnúť súdnemu sporu so zamestnancom, buďte dôslední pri všetkých povinnostiach, ktoré vyžaduje Zákonník práce pri skončení pracovného pomeru výpoveďou. Ak by ste potrebovali s výpoveďou pomôcť, kľudne sa nám ozvite.

* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.

Značky: , , , ,

Máš rád výzvy a chuť neustále napredovať?

Pridaj sa k nám a pracuj s nami

Viac informácií
Napíšte nám

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám a my sa Vám ozveme.

    Podmienky ochrany osobných údajov nájdete TU