Prečítať článok:
Rýchlosť čítania:
Na to, aby si zamestnávateľ overil, či bude nový človek v jeho tíme vhodnou posilou pomôže zamestnávateľovi skúšobná doba. Inštitút skúšobnej doby je výhodný tak pre zamestnávateľa, ale aj zamestnanca. Ak zamestnanec alebo zamestnávateľ nebudú spokojní, môže pracovný pomer skončiť. A to takmer vždy aj bez uvedenia dôvodu.
Čo ale v prípade, ak nový zamestnanec po pár odpracovaných dňoch ostane dlhodobo PN, napríklad na 3 mesiace? Keď opäť nastúpi do práce a zamestnávateľ nie je spokojný s pracovnými výsledkami, ako skončiť pracovný pomer? Na prvý pohľad sa môže zdať, že jediným východiskom je buď dohoda o skončení pracovného pomeru, alebo výpoveď. Pretože skúšobnú dobu možno dohodnúť najviac na 3 mesiace, a tie už uplynuli. Našťastie Zákonník práce pamätá aj na takéto situácie.
Práceneschopnosť zamestnanca je prekážkou v práci na strane zamestnanca. V prípade, ak zamestnanec počas skúšobnej doby neodpracuje pre prekážku v práci na jeho strane celú pracovnú zmenu, predlžuje sa skúšobná doba o jeden deň. Ak by sme to aplikovali na náš prípad, tak sa skúšobná doba nového zamestnanca predlžuje o čas, počas ktorého bol práceneschopný. Čo znamená, že je stále možné so zamestnancom skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe. Dôležité je poznamenať, že pri skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe je potrebné doručiť zamestnancovi oznámenie o skončení aspoň 3 dni predtým, ako sa má pracovný pomer skončiť.
* Právne rady zadarmo? Áno, v našom newslettri! Prihláste sa na jeho odber na stránke vyššie a dostávajte od nás pravidelne praktické a užitočné rady a tipy.
Značky: pracovný pomer, prekážky na strane zamestnanca, skúšobná doba, zamestnanec