Prečítať článok:
Rýchlosť čítania:
Informačné technológie sú bežné vo svete aj u nás – automatizujeme vďaka nim procesy či tvoríme dokumenty. Na informačné technológie sme si pomerne ľahko zvykli a momentálne si bez nich život ani nevieme predstaviť. Začína už však éra umelej inteligencie, ktorú považujeme za ďalší prelom. Tá je totiž podľa nás spôsobilá nahradiť veľmi dôležitú časť práce právnikov – analýzu, posudzovanie a vyhodnocovanie vecí. Ak sa tak stane, čo budú právnici robiť?
Touto otázkou sa u nás pomerne intenzívne zaoberáme. Pretože to môže prísť skôr, ako sa nazdáme. Ak bude ohľadom výkonnosti počítačov naďalej platiť Mooreov zákon, podľa ktorého sa každé dva roky výkon počítačov zdvojnásobí, o 10 rokov budú počítače 64-krát výkonnejšie ako dnes. O 12 rokov to bude 128-krát. A o 20 rokov to bude tisícnásobný nárast výkonu. Myslíme si, že tak výkonné IT už bude schopné nahradiť veľkú časť analytickej práce právnikov.
Už dnes napríklad spoločnosť IBM ponúka lekárom na diagnostiku chorôb svoj systém Watson. A od diagnostiky chorôb je k diagnostike právnych prípadov len kúsok. Takže hoci sa to ešte nezdá byť urgentné, už teraz riešime budúcnosť poskytovania právnych služieb a to, ako budeme vedieť ako právnici poskytnúť hodnotu, keď umelá inteligencia preberie časť našej práce.
Ako by mala vyzerať advokácie v roku 2050? Budú ešte vôbec existovať tradiční advokáti? A ak áno, čo budú robiť? Aký je váš názor? Poznáte niekoho, kto rieši podobnú situáciu? Napíšte nám svoje postrehy!
Značky: automatizácia procesov, budúcnosť poskytovania právnych služieb, informačné technológie, talent, umelá inteligencia